سلسله مراتب در طراحی سایت

شاید برخی افراد تازه کار این تصور را داشته باشند که طراحی سایت تمرکز بر قسمت های فنی آن است و شامل استفاده از رنگ ها و وایرفریم و کدنویسی می شود حقیقت این است که طراحی سایت یک استراتژی محسوب می شود که بخش های مختلفی دارد تمامی این بخش ها هدفی خاص را دنبال می کنند و برای رسیدن به بالاترین نقطه ی کیفیت به بهترین حالت ممکن طراحی می شوند طراحی سایت با روش مناسب و اصولی در نهایت به بازگشت سرمایه منجر می شود در ادامه به مراحلی اشاره می کنیم که لازم است هنگام طراحی سایت آنها را رعایت کنید تا با طراحی سایت موفق به بهترین نتیجه برسید.

 

1068

 

مراحل طراحی سایت

 

 • مشخص نمودن هدف

در این مرحله لازم است مشتریان خود را مشخص کنید و از نیازهای آنان مطلع شوید به این ترتیب می توانید طراحی سایت را به گونه ای انجام دهید که بیشترین مقدار تعامل را با مشتری داشته باشید در این مرحله لازم است از خود بپرسید بازدید کنندگان از سایت چه کسانی هستند و چه انتظاری دارند ؟ هدف از طراحی وب سایت چیست و چه رقبایی وجود دارد ؟ و مزیت رقابتی شما نسبت به رقبا چیست ؟ مشخص کردن هدف یکی از اصلی ترین مراحل در طراحی سایت محسوب می شود که در صورت اشتباه رفتن مسیر کل پروژه ی طراحی سایت به خطر می افتد.

 

 • مشخص نمودن محدوده ی پروژه

برای رسیدن به اهدافی که در مرحله قبل مشخص کردیم لازم است زمان، میزان منابع، تعداد صفحات و ویژگی های آنها مشخص شود در این مرحله از طراحان بخواهید جدول زمان بندی ترتیب دهند تا نسبت به انجام هر مرحله و زمان تقریبی به پایان رسیدن پروژه دید نسبی حاصل گردد.

 

 • ایجاد نقشه سایت

نقشه ی سایت کمک می کند تا عناصر و المان های صفحات با چه هدفی و چگونه در کنار هم قرار بگیرند نقشه ی سایت با مشخص کردن نحوه ی معماری سایت رابطه ی بین عناصر مختلف و محتوا را روشن می سازد این امر می تواند به کنترل هرچه بیشتر برای دقت روی صفحات ایجاد شده کمک کند.

 

 • ایجاد وایرفریم در طراحی سایت

وایرفریم در طراحی سایت به نوعی طرح اولیه گفته می شود که یک ساختار بصری پایه از نحوه ی قرارگیری المان های مختلف در صفحه را نشان می دهد اگر نخواهید از ابزارهای موجود برای کشیدن وایرفریم استفاده کنید می توانید آن را به صورت دستی بکشید استفاده از وایرفریم مزایای زیر را به همراه دارد :

 1. مشخص کردن چگونگی عملکرد عناصر
 2. قوانین نمایش
 3. مشخص کردن اولویت های نسبی
 4. صرفه جویی در زمان
 5. مشخص کردن شکاف های احتمالی در پروژه و شناسایی نقطه های چگالش

 

 • تولید محتوا

تولید محتوای جذاب در طراحی سایت به دوهدف ایجاد می شود یکی ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان و دیگری سئو سایت و بهینه سازی اما به صورت کلی محتوا باید بتواند به خوبی مخاطب را درگیر کند و اورا به مدت طولانی در سایت نگه دارد این باعث افزایش رتبه از طریق موتورهای جستجو خواهد شد علاوه بر این با یافتن کلمات کلیدی هر حوزه و استفاده از آنها رتبه ی سایت به مرور زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 • طراحی قالب و المان های بصری

در این مرحله با توجه به حوزه ی کاری و رنگ های انتخابی مناسب، المان های لازم طراحی می شود و با استفاده از تصاویر می توان به انتقال پیام کمک کرد بهینه سازی تصاویر در طراحی سایت و فشرده سازی آنها بدن کم شدن کیفیت اهمیت بالایی دارد.

 • کدنویسی و تست سرور

در مرحله ی پایانی به انجام کدنویسی می پردازیم و از زبان های مختلف برنامه نویسی در طراحی سایت مانند طراحی سایت با php یا طراحی سایت با html و ... استفاده می کنیم و برای بهبود تجربه ی کاربری در طراحی سایت نهایت تلاشمان را می کنیم و در نهایت با آپلود سایت بر روی سرور به انجام تست هایی نهایی اقدام می کنیم و با تایید کارفرا آن را برای آپلود روی دامنه ی اصلی قرار می دهیم.

 

1028

 

چرا مشخص نمودن مراحل طراحی سایت قبل از پیاده سازی آنها اهمیت دارد ؟

با این روش نقشه ی کلی مسیر مشخص می شود و میزان اشتباهات در طول مراحل طراحی سایت تا حد زیادی کاهش می یابد.

 

 • اهمیت مشخص نمودن هدف در طراحی سایت برای چیست ؟

با مشخص نمودن اهدافی که از طراحی سایت دنبال می کنیم می توانیم به خوبی مخاطبان را شناسایی و نیازهایشان را برطرف کنیم و این باعث تعامل بیشتر با کاربر خواهد شد.

 

 • اهمیت استفاده از وایرفریم برای چیست ؟

وایرفریم نوعی طرح اولیه است که به صورت بصری نحوه ی قرار گیری المان ها را در صفحات مشخص می کند وابزارهای مختلفی برای انجام آن وجود دارد به کمک وایرفریم می توان محل قرارگیری هر المان و عمکرد آن را مشخص کرد.