آشنایی با کلاینت در طراحی سایت

 

طراحی سایت  طراحی وب سایت  طراحی سایت تهران  شرکت طراحی سایت

کلاینت چیست ؟ کلاینت اصطلاحی در علم اینترنت و کامپیوتر می باشد که در کنار نام سرور بیشتر شنیده می شود . در واقع اساس کار شبکه های اینترنتی بر پایه ی تبادل درخواست ها می باشد .

سیستم های شبکه های اینترنتی نیز به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

  1. کلاینت

سیستم درخواست دهنده ی اطلاعات

  1. سرور

سیستم درخواست گیرنده و یا سرویس دهنده کلاینت و سرور همواره با یکدیگر در ارتباط مستقیم هستند و هر سرور می تواند چندین کلاینت داشته باشد .

 

 

نقش کلاینت در طراحی سایت

واژه کلاینت به معنای مشتری می باشد و در ارتباط با طراحی سایت نیز ، کلاینت همان کاربران و بازدید کنندگان اینترنتی می باشند . در طراحی سایت می بایست هم برای کلاینت و هم سرور ، کدنویسی انجام بشود . کد نویسی سرور از کد نویسی کلاینت پیچیده تر می باشد و نیاز به دانش برنامه نویسی دارد . مهارت هایی که برای کد نویسی کلاینت در طراحی سایت به آنها نیاز داریم شامل موارد زیر می باشند :

  1. آشنایی با برنامه ی فتوشاپ
  2. آشنایی با اچ تی ام ال
  3. آشنایی با سی اس اس
  4. آشنایی با جی کوِری
  5. آشنایی با آیتم های طراحی سایت

 

 

برنامه ی کلاینت سایت در طراحی سایت چیست ؟

برنامه ی کلاینت سایت برنامه ای است که توسط طراح سایت نوشته شده و بر روی سیستم کاربران طراحی سایت اجرا می شود . این برنامه را می توان توسط نرم افزارهای برنامه نویسی نظیر جاوا اسکریپت نوشته و بر روی سیستم کاربران اجرا نمود . در کنار برنامه ی جاوا اسکریپت از کدهایی همانند اچ تی ام ال و سی اس اس نیز استفاده می شود .

 در استفاده از برنامه ی کلاینت سایت می بایست به این نکته توجه داشت که اطلاعاتی از سمت کاربران طراحی سایت نظیر زمان ، تاریخ و ... دریافت نگردد زیرا اطلاعات کاربران امکان دارد نادرست باشد و در طراحی سایت نیز همین اطلاعات نادرست به کاربر نشان داده بشود .

 

 

انواع کلاینت در طراحی سایت

  1. کلاینت فربه یا زخیم

کلاینت فربه یا زخیم بدون نیاز به سرور نیز می تواند بسیاری از پردازش ها را انجام بدهد و از حجم ترافیک اضافی در طراحی سایت بکاهد و نیاز به سرور با سخت افزار پیچیده ندارد و در این مدل ، استفاده از یک سرور ساده برای طراحی سایت کافی می باشد . اما خود این کلاینت حجم زیادی در طراحی سایت در بر می گیرد .

  1. کلاینت لاغر

کلاینت لاغر همان طور که از نامش پیداست حجم کمی ازطراحی سایت را اشغال می نماید اما بر خلاف کلاینت فربه ، وابستگی شدیدی به سرور دارد و سروری که در این نمونه برای طراحی سایت می بایست انتخاب بشود ، سروری با سخت افزار قدرت مند می باشد .

  1. کلاینت مرکب

کلاینت مرکب ، ترکیبی از کلاینت فربه و لاغر می باشد ، که در برخی موارد به سرور نیازمند بوده و در برخی موارد نیز مستقل است . به عنوان مثال کلاینت مرکب توانایی پردازش داده ها را دارد اما برای نگه داری آنها نیاز به سرور دارد .